Petr Písařík: ROOTS

30. 6. – 18. 8. 2024
90 Kč / 60 Kč Koupit

O výstavě

Návrat domů i snaha o hlubší propojení umělecké instalace s prostorem – Galerie 105 otevírá na konci června site-specific výstavu ROOTS Petra Písaříka, první samostatnou instalaci autora v rodné Třeboni, na níž prezentuje svá nejnovější díla i výběr ze starší tvorby.

Během posledních třiceti let vystavoval Písařík svá díla ve významných českých i zahraničních galeriích, naposledy představil svou aktuální tvorbu letos v dubnu na Generálním konzulátu ČR v rámci Milánského týdne umění. Instalace, kterou připravil pro třeboňskou Galerii 105, je syntézou sochařské i malířské linie jeho tvorby a současně živou, navenek nesnadno uchopitelnou, přímou interakcí s prostorem galerie.

„Pracuju v systému, který je složený z hotových děl i rozpracovaných věcí. Můžu tak reagovat na místo, kde výstava vzniká, jde v podstatě o site-specific přístup, kdy dokončuju některá díla během přípravy výstavy. Každá instalace mi vždycky umožňuje lépe pochopit konkrétní prostor, být víc v situaci. Někdy záměrně pracuju s díly, která vznikla pro jiné místo nebo příležitost a použiju je znovu a jinak. V novém prostoru dostávají další význam, vidím je v novém kontextu,“ vysvětluje Písařík.

Název výstavy ROOTS odkazuje nejen na vazbu autora a jeho rodného města, ale především reflektuje Písaříkův osobitý umělecký přístup, v němž se pokouší najít, uchopit a vizuálně prezentovat hlubší propojení své instalace s místem, kde vzniká. Ve snaze provázat instalaci a prostor cíleně narušuje jeho hranice a relativizuje jeho limity – pro své objekty a obrazy hledá překvapivá místa a vytváří kompozice, které se obvykle vzpírají tradičnímu konceptu rozmístění děl v galerii. Vede dialog s tvaroslovím místa, pocitově tak jeho instalace „vrůstá“ do architektury objektu a současně se specifičnost daného prostoru propisuje do výstavy a spoluutváří její výslednou podobu. 

Písařík se ve své tvorbě dlouhodobě pohybuje na poli abstrakce, je v ní citelná inspirace designem, módním průmyslem i popkulturním proudem. Ve svých prostorových instalacích i obrazech intuitivně vychází především z geometrických tendencí, jeho sochy a objekty často vznikají z recyklovaných materiálů, jejichž krásu se pokouší znovu objevit a ukázat v nových souvislostech. V malbě pak pracuje s technikou vrstvení – barev i nezvyklých materiálů, zejména korálků.

Instalace ROOTS je první samostatnou výstavou Petra Písaříka v rodné Třeboni. Její jádro je situováno do Galerie 105 a prostor, které na ni bezprostředně navazují, v průběhu výstavy plánuje autor představit svá díla také na dalších místech ve městě.

Podpořeno: Jihočeský kraj, Státní fond kultury ČR

Otevírací doba

 1. Středa 16:00–19:00

 2. Čtvrtek 16:00–19:00

 3. Pátek 16:00–19:00

 4. Sobota 13:00–19:00

 5. Neděle 10:00–16:00

Vstupenky

 1. Základní 90 Kč

 2. Snížené 60 Kč

  • Na snížené vstupné mají nárok děti a mládež do 18 let, studenti do 26 let, senioři nad 65 let a držitelé ZTP průkazu. Děti do 6 let zdarma.

  • Nákup vstupenek na výstavu probíhá na místě (v hotovosti i kartou).

  • Další praktické informace naleznete zde.

Doprovodný program

 1. Na doprovodný program je omezená kapacita, proto doporučujeme zakoupit vstupenky v předprodeji zde.
 2. 29. 6. v 17:00 – vernisáž

 3. 13. 7. v 18:00 – komentovaná prohlídka výstavy

 4. 27. 7. v 18:00 – komentovaná prohlídka výstavy

O autorovi

Petr Písařík (1968, Třeboň) je celosvětově respektovaný autor, absolvent pražské Akademie výtvarných umění, kde studoval v ateliérech zaměřených na sochařství pod vedením Stanislava Kolíbala, Milana Knížáka a Aleše Veselého. V posledních třiceti letech představil svá díla ve významných českých galeriích (Galerie Rudolfinum, GASK, Villa Pellé) i v řadě zahraničních institucí v Bruselu, Paříži, Vídni, Londýně, Záhřebu, Bratislavě nebo v Hangzhou. Písaříkovi je vlastní kombinovat zdánlivě nesourodé přístupy i materiály a svévolně proplouvat mezi různými uměleckými disciplínami.