Petr Nikl: Rybí zpěvy

21. 6. – 24. 8. 2025
90/60 Kč

O výstavě

Samovolnosti

Svévolnost je diktát nezávislé vůle, je to volnost vůlí demonstrovaná.
Zatímco samovolnost je svobodná i na vlastní vůli.


Přihlížím vzniku stopy a vzdávám se chtění po volnosti.
Jestliže si před zanecháním stopy řeknu: „Bude to ryba“,
vyroste mi pod rukou uvolněně zamýšlená ryba.


Jestliže si po vzniku stopy překvapen řeknu: „Vždyť je to ryba“,
bude to samorostlá opravdová ryba.


Ryba, která mi vyrostla před očima.

– Petr Nikl

Výstava Rybí zpěvy Petra Nikla představí v Galerii 105 jeho samovolné práce tuše, inkoustů a vody na čínském rýžovém papíře.

Petr Nikl vytvořil cyklus děl, ve kterém rozpouštění a nasávání zbarvené vody a náhodnost roztékání barevné skvrny, jen mírně korigované autorem, hraje hlavní roli. Samovolně vznikající organické motivy na papíře evokují různé formy života, jakési prapůvodní archetypální organismy, které podněcují naši fantazii. Výstava Rybí zpěvy je jemnou pobídkou směrem k divákovi, vstupenkou do časoprostoru, který vybízí k ponoru do vnitřních světů, které se zrcadlí ve zdánlivě povědomých tvarech. Z nepředvídatelnosti se stává kvalita, z náhody legitimní proces tvorby.

Technika automatických kreseb a rozpíjených prací je návratem k základním výtvarným médiím, kde se umělec soustředí na dialog s materiálem samotným. Petr Nikl kombinuje malbu tuší, inkousty a pigmenty ředěnými vodou a hledá způsoby, jak nechat materiál promluvit vlastním hlasem.

Tato experimentální metoda, kterou Petr Nikl dlouhodobě rozvíjí, vychází z jeho širšího zájmu o nepředvídatelné aspekty tvorby – vytvářel například automatické kresby za pomoci mechanických brouků-hraček, které nechával volně hemžitpo velkoformátovém papíře posypaném pigmenty. Jejich náhodné pohyby za sebou zanechávaly cestičky připomínající roztahané nitky a vytvářely abstraktní kompozice.

Výstava Rybí zpěvy představuje intimnější dimenzi Niklovy tvorby – zatímco jeho větší interaktivní projekty, divadelní a hudební performance oslovují publikum prostřednictvím kolektivního zážitku, výstava v Galerii 105 přináší setkání s meditativním rozměrem jeho umění. Hravost, která prostupuje celé Niklovo dílo, tady nabývá kontemplativní povahy, kdy se jak umělec, tak divák nechávají vést neočekávanými cestami vzniku obrazu.

Automatické kresby a malby na čínském rýžovém papíře jsou meditací nad vznikem života samotného – nad okamžikem, kdy z náhodné skvrny, z nečekaného rozlití barvy vzniká něco, co naše oči rozpoznají jako známé, jako povědomé, jako živé.

Současná výstava odhaluje kontinuitu Niklova zájmu o organické formy života a jejich poetiku a nabízí možnost poznat jinou, možná dosud méně známou polohu jeho tvorby – proud tichého pozorování, kde se v šumu barevných ploch a nečekaných tvarů ozývají ony tajemné rybí zpěvy.


Realizační tým: kurátorka Lucie Kukačková // grafika a střih videa Anežka Hlinková // instalace a light design Aleš Němec // foto Eva Tesařová a Jan Škrabánek // kamera Martin Pikl

Otevírací doba

  1. Čtvrtek 14–18

  2. Pátek 14–18

  3. Sobota 11–18

  4. Neděle 11–16

Vstupenky

  1. Základní 90 Kč

  2. Snížené 60 Kč

    • Na snížené vstupné mají nárok děti a mládež do 18 let, studenti do 26 let, senioři nad 65 let a držitelé ZTP průkazu. Děti do 6 let zdarma.

    • Nákup vstupenek na výstavu probíhá na místě (v hotovosti i kartou).

    • Další praktické informace naleznete zde.

Doprovodný program

  1. Vernisáž výstavy – 20. 6. v 18:00

  2. Komentovaná prohlídka s kurátorkou 18. 7. v 15:00

  3. Komentovaná prohlídka s kurátorkou 3. 8. v 14:00

O autorovi

Petr Nikl patří mezi výrazné osobnosti české umělecké scény posledních čtyř dekád. Narodil se v roce 1960 ve Zlíně (tehdejším Gottwaldově), absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze a v roce 1987 spoluzaložil uměleckou skupinu Tvrdohlaví, která formálně existovala až do roku 2001 a která zásadním způsobem formovala české porevoluční umění. V roce 1995 mu byla udělena Cena Jindřicha Chalupeckého. Je všestranným umělcem, který svou bohatou představivost realizuje formou malby, performance, zpěvu, divadelních představení, grafiky a nejrůznějších kombinací tradičních uměleckých forem. 

Významným aspektem Niklovy tvorby je jeho schopnost překračovat hranice mezi uměleckými disciplínami a oslovovat široké publikum napříč generacemi. Je autorem koncepce interaktivních výstav jako Hnízda her či Krajina fantazie, které proměnily tradiční pojetí galerijní prezentace v prostředí plné hravých objevů.