GALERIE 105

Výstava fotografií Zaostřeno na rozhlas

10. 12.-28. 1. 2024

V Galerii 105 je k vidění unikátní výstava historických fotografií Zaostřeno na rozhlas! Fotografie doplněné o zvukové nahrávky Českého rozhlasu připomenou nejen jeho významné pořady, technické přístroje, umělecká tělesa a osobnosti, ale i klíčové události Československa z let 1923–1989.

Fotografie pro výstavu byly digitalizovány a restaurovány v Archivu Českého rozhlasu z originálních negativů a následně pak zvětšeny klasickou fotochemickou metodou, kterou používali fotografové v době jejich vzniku.

„Díky tomu lze nejen ocenit výtvarnou hodnotu jednotlivých fotografií, ale vůbec poprvé zde slouží rozhlasové fotografie také jako zdroj historického poznání. Můžete se z nich dozvědět, jakou část textu si podtrhal při svém rozhlasovém vánočním projevu prezident Edvard Beneš, ale také obdivovat elegantní hodinky Adiny Mandlové na klopě nebo značku kabrioletu Vlasty Buriana, kterým přijel do rozhlasu na natáčení,“ vysvětluje restaurátor Českého rozhlasu, autor a kurátor výstavy Miloslav Novák.

Otevírací doba výstavy:

Vstupné 80 Kč plné, 50 Kč snížené. Po předložení vstupenky z přímého přenosu pořadu Tobogan Českého rozhlasu (dne 9. 12. v Třeboni) vstup zdarma.

V sobotu 27. 1. od 14:00 budou v galerii v rámci doprovodného programu k výstavě promítnuty filmy z Národního filmového archivu – Všudybylovo dobrodružství (1936); 999.999 Reklama na stotisícého posluchače rozhlasu. Zhlédnutí filmů je možné v rámci vstupenky do galerie zdarma.

Těšíme se na vás ve Stopětce!